Hvordan hjelpe Syria

Kjenner som mange andre en skikkelig avmakt og hjelpeløshet over hva som skjer i Syria og spesielt Aleppo akkurat nå. Siden det norske militæret sitter på sidelinjen denne gangen (skal ikke gå inn på om det er en god eller dårlig ting, har overhodet ikke satt meg inn i det), får vi «vanlige mennesker» hjelpe til så godt vi kan.

Heldigvis har Ingeborg Senneset laget en fin liste over organisasjoner du kan sende penger til for å hjelpe til i Syria. Senneset er journalist i Aftenposten og hadde tidligere den flotte psykiatribloggen Surfer. Tar meg den frihet å knabbe listen hun delte på Facebooksiden sin her.

Hvis du som meg er sjokkert over bildene og historiene fra Syria og har lyst til å hjelpe, ikke la det bli med tanken. Alle monner drar 🙂 !

Dropp en julegave eller fem, gi heller en skjermdump av et bidrag. Del oversikten med noen som ønsker de kunne gjort noe. For det kan de.

UNICEF: Rent vann, mat og medisin til barna. SMS SYRIA til 2040 (250,-)

Røde Kors: Grunnleggende humanitær hjelp. Samarbeid med Syrisk Røde Halvmåne. SMS SYRIA til 2272 (200,-)

De hvite hjelmene: Frivillige som henter ofre ut av ruinene. Nominert til Nobels fredspris.

Leger Uten Grenser: Står klare til å rykke inn med medisinsk hjelp. Øver politisk press.

Preemptive Love Coalition: Mat, husly og hjelp til å bygge et liv etter å ha mistet hjemmet. Ligger like utenfor Aleppo.

Syria Relief: Medisinsk hjelp, mat og utdanning. Har et prosjekt med proteser for de som har fått ødelagt lemmene.

International Rescue Committee: Klinikker og mobile redningsenheter. Gir i tillegg til nødhjelp klær og støtte til utdanning og jobb.

The Syrian American Medical Society (SAMS): Medisinsk hjelp og opplæring, både i Sør-Syria og for flyktninger i Libanon, Tyrkia og Jordan. Har behandlet over 2,6 millioner skader.

Redd Barna: Er inne i Aleppo med blant annet ambulanse og skole. SMS NØDHJELP til 2434 (200,-)

Flyktninghjelpen: Akutt og langsiktig hjelp til mennesker på flukt. SMS HJELP til 2142 (200,-)

Amnesty International: Rapporter om brudd på menneskerettighetene. Øver politisk press. SMS-aktivist: AMNESTY til 2215 (30,-/mnd).

Du kan også selvfølgelig sette deg inn i hva du kan gjøre for frivillige organiasjoner, flyktningmottak og så videre i nærmiljøet ditt.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..